Kim jest kurator wystawy?

Kurator sztuki to stanowisko, które powstało stosunkowo niedawno, bo w XX wieku. Osoba ta zajmuje się organizowaniem i koordynowaniem różnego rodzaju wystaw w galeriach, muzeach. Kurator wystawy nie zajmuje się wyłącznie sztuką. Jako osoba, która posiada umiejętności organizacyjne, koncepcyjne, jest dynamiczna i twórcza może być odpowiedzialna za tworzenie różnych konceptów oraz całości intelektualnych. Bez wątpienia na stanowisku komisarza wystawy potrzebna jest cierpliwość oraz wysoka odporność na stres. Duże galerie, które organizują wystawy lub przedsięwzięcia zatrudniają najczęściej ludzi dyspozycyjnych i mobilnych, taka praca niejednokrotnie wymaga nadzwyczajnych godzin pracy, jeżdżenia, załatwiania, dogrywania. Próżno szukać w tej pracy spokojnego i rutynowego stanowiska.

Kurator sztuki, znany także jako komisarz wystaw to także przewodnik po sztuce, działach, instalacjach. Szczególnie odnosi się to do sztuki konceptualnej, która najbardziej wymaga tłumaczenia. Zatem kurator sztuki to nie tylko organizator, ale także znawca sztuki i organizator. Człowiek z pasją, dużym zamiłowaniem do artyzmu na pewno dobrze sprawdzi się jako kurator wystawy. Obowiązki kuratorskie są bardzo szerokie i zależą od instytucji, która tego kuratora zatrudnia.

Niektórzy uważają kuratora za pośrednika miedzy dziełem sztuki a odbiorcą. W historii zdarzały się sytuacje, że bardziej w pamięć wbił się kurator niż sam autor, który miał znacznie mniej do powiedzenia na temat swoich prac, gdyż chciał zostawić wolną interpretację odbiorcom, co wykorzystał kurator dla zdobycia większej świetności i pozycji w świecie sztuki. Z jednej strony można działalność kuratora postawić na równi z działaniami artysty, a nawet wychylić ją nieco ponad, ponieważ to on wybiera dzieła artystyczne na wystawy i musi kierować się nie tylko modą, wizją odbiorcy, ale przede wszystkim profesjonalnością i dobrą jakością, co jest bardzo odpowiedzialne. Artysta ma znacznie większą swobodę tworząc swoje projekty.

Obowiązki kuratora jednak różnią się między sobą, w zależności od tego, w jakiej instytucji on pracuje. Inne cechy charakterystyczne posiada muzeum, inne galeria, a jeszcze inne biennale, co wpływa na specyfikę działalności w nich, ustalany jest inny  kierunek, metody i środki realizacji danego projektu. Kurator wystawy nie musi zdawać egzaminu, lecz skończyć studia kierunkowe.